نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

پایان خوش هفته در زمین فلزی- معدنی ها

0 205

به گزارش سایت خبری-تحلیلی معدن 24، بورس تهران در حالی معاملات نخستین روز کاری بهمن ماه را با رشد قابل توجهی شاخص کل بورس آغاز کرد و نماگر اصلی بازار بعد از مدتها یک صعود جانانه را تجربه کرده که این رشد نیز نتوانست بازدهی هفتگی بازار سهام را به محدوده مثبت هدایت کند. بر این اساس به رغم ثبت رشد حدود 3درصدی شاخص کل بورس در معاملات امروز، بازدهی هفتگی این بازار به زیان 3.7درصدی محدود شد.

بررسی معاملات امروز نشان می دهد که صعود دسته جمعی نمادها و افزایش تقاضا سبب شد تا صنایع فعال در بازار با رشد قیمت همراه شوند که در نهایت این صعود به رشد شاخص کل بورس منجر شد. در همین راستا دو گروه فلزی و معدنی فعال در بورس نیز با روند مثبت و رشد دسته جمعی نمادها همراه شدند. هر چند ثبت بازدهی مثبت در کارنامه امروز این نمادها نیز سبب نشد تا عملکرد هفتگی مثبت را از آنها شاهد باشیم و در پایان زیان در کارنامه هفته منتهی به اول بهمن ماه این نمادها ثبت شد.

در جریان معاملات امروز نوسان مثبت در محدوده حداکثری و تشکیل صف خرید به ویژه در لیدرهای بازار را شاهد بودیم. به طوریکه فولاد مبارکه و ملی مس ایران نوسان مثبت 4.7درصدی را تجربه کردند و در مجموع حدود 6هزار واحد تاثیر مثبت بر شاخص کل بورس برجای گذاشتند. البته در عملکرد هفتگی شاهد ثبت زیان 1.5درصدی در کارنامه «فولاد» و 5.2درصدی در کارنامه «فملی» را شاهد بودیم. ارزش معاملات این دو نماد نیز به ترتیب معادل 40میلیارد تومان و 50میلیارد تومان بود.

در میان نمادهای معدنی نیز دوقلوهای سنگ آهنی با نوسان مثبت 5درصدی همراه شدند. اما در این گروه نیز بازدهی هفتگی با زیان همراه شد. به طوریکه کاهش حدود 2درصدی در هر کدام از این دو نماد رخ داد. در میان معاملات نیز بیشترین حجم خرید و فروش به نماد باما تعلق گرفت که با دادوستد 150میلیارد تومانی همراه شد.

نگاهی به سرخط خبرها

در میان اخبار مهم رضا وکیلی مدیر فروش داخلی فولاد خوزستان اعلام کرد: طبقه‌بندی، دسته‌بندی و ارزیابی بازار، کالا و مشتریان باعث شناسایی بخش مهم‌تر، سودآورتر و مستمرتر بازار می‌شود و شرکت می‌تواند با شناسایی ویژگی‌ها و نیازهای بخش مورد نظر، امکانات خود را متمرکز و با ایجاد و تحویل ارزش به مشتریان، برای تامین منافع سازمان و ذینفعان اقدام کند.

از سوی دیگر احمد علی پور، مدیر پروژه‌های اتوماسیون صنعتی فولاد خوزستان نیز عنوان کرد: یکی از تاثیرگذارترین بخش‌های شرکت فولاد خوزستان که فعالیت تمام بخش‌های دیگر به آن وابسته است پست برق ۲۳۰ کیلو ولت می‌باشد که با توجه به وجود ۱۴ دستگاه ترانس با ظرفیت بالا، یکی از بزرگترین پست‌های کشور محسوب می‌گردد. این پروژه با اعتبار 3.3 میلیون یورو معادل ۱۹۵ میلیارد ریال در یکی از حساس‌ترین سایت‌های فولاد و با خطر برق فشار قوی ۲۳۰ کیلو ولت، میدان‌های الکتریکی بالا و در زیر زمین بودن کابل‌‌های کنترلی فراوان، بسیار مهم و در مدار، در حال اجرا می‌باشد. با اجرای این پروژه، کنترل و مانیتورینگ عملیات پست راحت‌تر و با افزایش دقت بالاتر و خطای کمتر انجام می‌شود که باعث می‌شود شناسایی خطاهای به وجود آمده سریع‌تر انجام گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.