نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

صف های فروش سنگین فولادی – معدنی ها

0 89

به گزارش سایت خبری-تحلیلی معدن 24،  بورس تهران معاملات امروز یکشنبه را با جوی منفی و تشکیل صف های فروش سنگین سپری کرد، به طوریکه 86درصد از نمادهای معامله شده در بازار امروز با صف فروش و مازاد تقاضا به کار خود پایان دادند. این امر عاملی در تسریع روند منفی بازار شد و در نهایت شاخص کل بورس با کاهش بیش از 10هزار واحدی به کار خود پایان داد.

بررسی معاملات امروز نشان از جو منفی حاکم بر بازار سهام دارد. به طوریکه 86درصد از نمادهای معامله شده در این بازار با صف فروش مواجه شده که رقمی بالغ بر 3هزار و 500میلیارد تومان در این صف ها قفل شد. در همین راستا لیدرهای گروه معدنی و فلزی نیز با مازاد تقاضا همراه شدند. در این میان بیش از 28میلیون سهم فولاد مبارکه یعنی رقمی در حدود 33میلیارد تومان در صف فروش قرار گرفت. ملی مس ایران نیز صف فروشی در حدود 51میلیون سهم را تجربه کرد. چنین روندی سبب شد تا دو نماد مزبور هر کدام بیش از هزار واحد تاثیر منفی بر شاخص کل بورس برجای گذارند. در نهایت نیز شاخص گروه معدنی با کاهش 1.4درصدی و شاخص گروه فلزات اساسی نیز با افت 1.6درصدی به کار خود پایان دادند.

در میان معاملات امروز نیز گروه فلزات اساسی بیشترین ارزش مبادلات روزانه را به خود اختصاص داد. به طوریکه بیش از 165میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش 240میلیارد تومان در این گروه دادوستد شد که بیش از نیمی از این معاملات به خرید و فروش سهام «فملی» تعلق داشت. بر این اساس 125میلیارد تومان سهم «فملی» در بازار امروز معامله شد.در میان نمادهای معدنی نیز بیشترین خرید و فروش ها به سهام گل گهر تعلق داشت. به طوریکه «کگل» شاهد دادوستد بیش از 17میلیارد تومان از سهام خود بود.

نگاهی به رویدادهای مهم

امروز شاهد خبرها و رویدادهای مهمی در بازار سرمایه بودیم؛ در پی اعلام افزایش سرمایه 46 درصدی فولاد مبارکه این شرکت اقدام به ارسال  اظهار نظر حسابرس به سازمان بورس کرد تا در صورت موافقت، سرمایه خود را از 20.9 هزار میلیارد تومان به 30.4 هزار میلیارد تومان برساند و در رتبه بزرگترین شرکت بورسی از لحاظ سرمایه اسمی قرار گیرد.

تامین مالی «فولاد» از دو محل سود انباشته و سایر اندوخته ها انجام و صرف تامین مخارج بابت مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های فرعی و وابسته، تامین بخشی از منابع مورد نیاز جهت تکمیل طرح های توسعه در دست اجرا ( احداث خط نورد گرم شماره 2 ) خواهد شد.

دیگر خبر مهم شرکتی مربوط به عملکرد 11 ماهه شرکت چادرملو بود؛ شرکت چادرملو طی 11 ماه گذشته با تولید بیش از 10.5 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن در 5 خط، رکورد جدیدی در تولید این محصول بدست آورد. از سوی دیگر برای دومین بار رکورد حمل کنسانتره در بهمن ماه با ثبت 1.1 میلیون تن و بارگیری در 13.7 هزار کامیون و 9.9 هزار واگن شکسته شد. اولین رکورد حمل کنسانتره در آذر سال جاری بدست آمده بوده است.

در میان دیگر اخبار مهم امروز، افزایش نرخ بیلت داخلی در بورس کالا بود؛ به گزارش معدن24، پس از آنکه بهای بیلت صادراتی ایران در هفته ی گذشته به دنبال بهبود وضع تقاضا و همچنین رشد نرخ قراضه افزایشی شد و با صعودی 12 دلاری 532 دلار نرخ خورد، اوضاع در بازار داخلی بیلت کشورمان هم حکایت از رشد قیمت این محصول دارد اگرچه حجم معاملات به نسبت هفته ی گذشته کمتر شده است. بر این اساس طی هفته ی گذشته در بورس کالای ایران جمعا 93 هزار تن بیلت معامله شد که به نسبت هفته ی گذشته کاهش 18 هزار تنی داشت اما با این حال با رشد قیمت 365 تومانی در هر کیلو معادل 10 هزار و 529 تومان معادل 403 دلار در تن قیمت خورد. اما از سوی دیگر میزان صادرات 10 ماهه اول امسال فولادسازان کشور به نسبت سالانه کاهش 13 درصدی داشته است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.