نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

ریزش 0.6درصدی شاخص بورس؛ رشد 0.8درصدی سهام «فملی»  

0 57

به گزارش سایت خبری-تحلیلی معدن 24، روند منفی حاکم بر بورس تهران در جریان معاملات امروز دوشنبه نیز ادامه یافت و شاخص کل، بیش از 8هزار واحد دیگر از ارتفاع خود را از دست داد. در چنین شرایطی با وجود ریزش 0.6درصدی نماگر اصلی بازار، ملی مس ایران در فهرست معدود نمادهای مثبت امروز قرار گرفت و رشد قیمت 0.8درصدی را تجربه کرد. البته این نماد تاثیر 502واحدی نیز بر شاخص کل بورس برجای گذاشت و مانع ریزش بیشتر این نماگر شد.

همزمان با شروع معاملات فلزات اساسی در بازار های جهانی، بهای هر تن مس بر فراز 9000 دلار به پرواز در آمد و حتی فراتر از این نرخ نیز معامله شد. همین امر انگیزه ای در جهت خرید سهام نماد ملی مس ایران شد. به طوریکه اشتیاق سهامداران به جمع آوری سهام مزبور سبب شد تا حدود 280میلیون سهم «فملی» به ارزش تقریبی 354میلیارد تومان دادوستد شود. این در حالی است که بیشتر نمادهای معامله شده در بازار امروز با روندی کاهشی مواجه شدند. در این میان فولاد مبارکه به عنوان دیگر لیدر گروه فلزی با افت قیمت در حدود 2درصد به کار خود پایان داد.دیگر نمادهای معامله شده در این گروه به همراه لیدرهای گروه معدنی، کاهش نرخ را تجربه کردند. در نهایت نیز شاخص گروه معدنی با کاهش 1.2درصدی به کار خود پایان داد.

در میان مهمترین رویدادهای امروز صحبت های وزیر صنعت از آزادسازی معادن قرار داشت؛ وی از آزادسازی معادن ظرف دو هفته آینده و تحویل ۵ تا ۶ هزار معدن تا پایان سال به سرمایه ‌گذاران متعهد خبر داد. علیرضا رزم ‌حسینی در مراسم کلنگ ‌زنی مرکز جامع سلامت روستایی سبزدشت شهرستان بافق اظهار داشت: صنعت، معدن و تجارت حدود ۴۰ درصد اقتصاد را تشکیل می ‌دهد.

وی افزود: در حوزه صنایع، معادن، تجارت و بازار برنامه‌ هایی برای رشد اقتصادی در دستور کار بوده و در حوزه معدن نیز قرار است با آزادسازی معادن ظرف دو هفته آینده، بین ۵ تا ۶ هزار معدن در اختیار سرمایه‌ گذاران متعهد قرار گیرد.

در میان اخبار شرکتی نیز با امضای تفاهم نامه سه جانبه میان چادرملو و دو دانشگاه امیر کبیر و اردکان، مرکز نوآوری، تحقیق و توسعه این شرکت راه اندازی شد . ناصر تقی زاده مدیرعامل چادرملو نیز مهمترین استراتژی ها را افزایش بهره وری، کاهش هزینه های تولید ، کاهش مصرف انرژی و داخلی سازی قطعات صنعتی و ماشین آلات عنوان کرد و گفت: در حال ورود به اکتشاف در معادن عمیق بوده که قطعا در این راه بهره گیری از فناوری ها و نوآوری های به روز نیاز است و این همکاری با مراکز علمی، می تواند گام ارزشمندی جهت تحقق اهداف باشد.

فولادکاوه جنوب نیز دیگر شرکتی بود که گزارش عملکرد بهمن ماه را اعلام کرد؛ بر این اساس «کاوه» در بهمن ماه فروشی معادل 1847 میلیارد تومان را ثبت کرده است که نسبت به دی ماه فروش این شرکت حدود 13درصد رشد داشته است. بر این اساس مجموع فروش 11ماهه این شرکت به حدود 12هزار میلیارد تومان رسیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.