نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

نخستین رشد در کارنامه اسفندماه شاخص بورس ثبت شد/سبقت آزاد معدنی ها از بازار

0 153

به گزارش سایت خبری – تحلیلی معدن 24، بورس تهران معاملات امروز را با جوی مثبت آغاز کرد و سبزپوشی بیشتر نمادهای معامله شده در این بازار به رشد شاخص کل بورس منتهی شد. به طوریکه نماگر اصلی بازار سرانجام توانست پس از گذشت 12 روز از دوازدهمین ماه سال، نخستین رشد را تجربه کند و با حدود 0.4درصد افزایش به کار خود پایان دهد. در چنین شرایطی دیگر صنایع فعال در بازار سهام، رشدی به مراتب بیشتر را تجربه کردند. در این میان سبقت آزاد گروه معدنی با ثبت رشد 3درصدی شاخص صنعت سبب شد تا این گروه از دیگر صنایع بورسی ، پیشی گیرد. در این میان بخش عمده ای از رشد مزبور توسط نماد گل گهر شکل گرفت.

بررسی معاملات امروز بورس تهران نشان از آن دارد که خرید و فروش بیش از 5.6هزار میلیارد تومانی در این بازار دارد. در این میان 445میلیارد تومان از معاملات مزبور به دادوستد سهام گروه فلزات اساسی اختصاص داشت که 184میلیارد تومان آن نیز سهم معاملات ملی مس ایران بود. البته «فملی» در بازار امروز با نوسان منفی قیمتی مواجه شد و 450واحد تاثیر منفی نیز بر شاخص کل بورس ایجاد کرد. در ادامه این روند نیز دیگر لیدر گروه یعنی فولاد مبارکه خرید و فروش 74میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کرد.

گروه معدنی نیز شاهد دادوستد 150میلیارد تومان انواع اوراق بهادار بود که بخش عمده ای از این رقم به معاملات نماد تازه وارد «اپال» تعلق داشت. در حالی این نماد ششم اسفندماه شاهد عرضه اولیه سهام خود در بورس تهران بود که طی 4روز کاری بعد از عرضه، بازدهی 26درصدی نصیب سهامداران کرده و همچنان شاهد تقاضای سنگین است. به طوریکه امروز با معامله 68میلیارد تومانی، همچنان صف خریدی معادل 102میلیارد تومان برای آن باقی ماند.

رصد مهمترین اخبار

در میان مهمترین رویدادهای امروز، برگزاری نخستین نشست خبری اردشیر سعدمحمدی به عنوان سرپرست معاونت معدنی وزارت صمت، قرار داشت. وی در این نشست با بیان آخرین وضعیت از عملکرد بخش معدن و صنایع وابسته گفت: تمام محدوده های بلوکه شده در استان های مختلف شناسایی شده است. در مرحله اول هیچ کدام از پهنه‌هایی که مربوط به افراد است یا مشکلات منابع طبیعی هستند کاری نداریم. بنابراین فقط پهنه‌های که بلوکه شده اند و مالک ندارند را از طریق برگزاری مزایده واگذار می‌کنیم.

همچنین آزادسازی پهنه‌های معدنی بدون مالک در نیمه دوم فروردین، افتتاح سه کارخانه کنستانتره مس در سال آینده با ظرفیت ۱ میلیون و۱۰۰ هزار تنی تولید کنستانتره ، استخراج سالیانه ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن و تولید ۵۵ میلیوتن فولاد در افق 1404 و همچنین ترخیص ماشین‌آلات معدنی مانده در گمرک از دیگر موارد مهم عنوان شده از سوی سعدمحمدی بود.

از سوی دیگر رئیس سابق ایمیدرو با اشاره به افزایش ۱۱ درصدی رشد صنایع فولادی نسبت به شاخص، گفت: اکثر بدهی شرکت‌های فولادی ریالی است و دچار نوسانات ارز نمی‌شوند. خداداد غریب‌پور در پنل تخصصی بازار دوسویه سرمایه و فولاد اظهار داشت:‌ ارزش بازار سرمایه حدود ۲۵۰ میلیارد دلار برابر با ۶.۲ هزار میلیارد تومان است که سهم سنگ‌آهن در این بازار حدود ۳۸ میلیارد دلار است که ۱۵ درصد بازار را به خود اختصاص داده است. در بخش کانی‌های فلزی و فلزات اساسی سهم به ۲۴ درصد می‌رسد که آمار تاثیرگذاری در بازار سرمایه بشمار می‌رود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.