نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

تصویب کلیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد

0 275

کلیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با ساماندهی وضعیت بازار فولاد کشور مورد تایید نمایندگان مجلس قرار گرفت.

در جلسه علنی امروز مجلس، کلیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیمی با ۱۸۶رای موافق و ۲۲ رای مخالف و هشت رای ممتنع از ۲۱۶ آرای ماخوذه مورد تصویب نمایندگان قرار گرفت.

رضا تقی‌پور، نماینده مردم تهران در موافقت با این طرح اظهار داشت: سال گذشته دولت در بازار زنجیره فولاد نظارت داشت، اما از ابتدای سال ۹۹ این نظارت برداشته شد نتیجه برداشتن این نظارت یک فاجعه اقتصادی بود؛ یعنی هفت ماه امسال مبلغ رانت دلالان عددی بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است، فقط در ۱۷ میلیون تن شمش ۸۵ هزار میلیارد تومان سود به جیب دلالان رفته است.

وی افزود: در این طرح جلوی رانت‌خوران گرفته می‌شود ما منابع ارزان اعم از برق و گاز در اختیار فولاد قرار می‌دهیم اما ۱۰۲ دلار گرانتر از نرخ جهانی فولاد را به مردم کشور ما می‌فروشیم این حق مردم است که وضعیت این بازار کنترل شود.

علیرضا سلیمی در موافقت این طرح بیان کرد: ۹۰۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی بازار فولاد است  و ۸۰ هزار میلیارد تومان در سال رانت  ایجاد می‌کند مجلس باید برای ساماندهی ورود کند.

نماینده محلات ابراز کرد: سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه گاز و برق صنعت فولاد است و دستمزد کارگران داخل ایران در صنعت فولاد میانگین ۴۰۰ دلار است که در دنیا این میانگین چهار هزار دلار است دولت به بخش فولاد یارانه می‌دهد و با قیمت بیشتری از قیمت جهانی به مردم می‌فروشد.

داریوش اسماعیلی، معاون معدنی وزیر صنعت در مخالفت با این طرح تصریح کرد: امروز صنعت فولاد کشور یکی از افتخارات بزرگ جمهوری اسلامی است در بیست سال پیش تمام فولاد مورد نیاز کشور را وارد می‌کردیم و در عوض تمام سنگ‌آهن را به شکل خام صادر می‌کردیم.

وی ادامه داد:در سال ۹۸، ۲۲ میلیون تن سنگ خام صادر شد و در سال گذشته این مقدار به حدود ۶ میلیون تن و  صادرات امسال سنگ به کمتر از یک میلیون تن رسیده است و  اکنون تولیدکننده بیش از ۳۰ میلیون تن فولاد در کشور هستیم.

معاون معدنی وزیر صنعت خاطرنشان کرد: هر قانونی که در مجلس تصویب می‌شود باید به تولید کمک کند و اگر قرار باشد قانونی برای تنظیم بازار فولاد تهیه شود باید برای تنظیم بازار مس و سرب و روی هم این کار را انجام دهیم این طرح جامع نیست و شیوه‌نامه‌ای از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم بازار فولاد تهیه شده است.

الیاس نادران در مخالفت با این طرح، ابراز کرد: جزئیات طرح دارای اشکالات متعددی است و اینکه یک سامانه برای شفافیت‌سازی در بحث فولاد مطرح شود باعث سواستفاده سودجویان می‌شود و در بحث خرده‌فروشی نیز ایرادتی دارد.

حجت الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن در موافقت با این طرح عنوان کرد: وقتی ما دو برابر میزان مصرف داخلی فولادی تولید می‌کنیم چرا این وضع بازار است؟ علت عمده این آشفتگی عدم عرضه محصولات فولادی در بورس است ما حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد محصولات فولادی را در بورس عرضه می‌شود و اگر جریان عرضه به صورت کامل انجام شود و نیازهای داخلی تامین شود قطعا مازاد آن به راحتی صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: شیوه‌نامه نمی‌تواند بازار را کنترل کند اگر این طرح به قانون تبدیل شود امکان تغییر برای دستگاه‌های اجرایی وجود ندارد و به ساماندهی وضعیت بازرار فولاد کمک می‌کند.

بر اساس گزارشی از ایرنا، در پایان این جلسه رئیس مجلس شورای اسلامی با استناد با ماده ۱۳۹ آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون صنایع ارجاع شود.

منبع فلزات آنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.