نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

سعدمحمدی در جلسه امروز مسئولان وزارت صمت با انجمن‌های فولادی تاکید کرد

تعرفه واردات ورق کمتر از ۵ میلیمتر حذف می‌شود/ القایی‌ها هم باید به بورس بیایند

0 240

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت ضمن تاکید بر حذف تعرفه واردات ورق کمتر از 5 میلی‌متر گفت: تولیدکنندگان القایی باید شمش خود را در بورس کالا عرضه کرده و در قبال آن آهن اسفنجی دریافت کنند.

امروز (۱۳ اسفند) جمعی از فعالان صنعت فولاد جلسه‌ای را به منظور برنامه‌ریزی همه‌جانبه برای صنعت فولاد در سال ۱۴۰۰ با اردشیر سعدمحمدی، سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار کردند و در این جلسه به بررسی چالش‌های این صنعت پرداختند. در این جلسه مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع و سیف‌الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت هم در کنار سعدمحمدی حاضر بودند.

در این نشست مصطفی عبدالهی و علی‌محمد ابویی از اعضای هیات‌مدیره انجمن نوردکاران فولادی و سبحانی‌نیا، دبیر اجرایی این انجمن به همراه وحید یعقوبی، مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و رسول خلیفه سلطانی و رضا شهرستانی، از اعضای هیات مدیره انجمن فولاد حضور داشتند.

سرپرست معاونت معدنی وزارت صمت  در این جلسه پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای تخصصی و دائمی در حوزه فولاد و نورد با حضور مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت و نمایندگانی از تشکل‌‌های صنفی حوزه فولاد را برای کنترل و بررسی میزان عرضه و تقاضای محصولات فولادی در بورس کالا و بازار آزاد ارائه کرد و خواستار آن شد که تشکل‌های مرتبط با حوزه فولاد با یکدیگر هم‌صدا شوند.

سعدمحمدی همچنین با اشاره به اینکه سهمیه صادراتی تمامی زنجیره فولاد (کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش فولادی و ورق) برای سال ۱۴۰۰ تعیین و به واحدهای فولادی ابلاغ شده است، تأکید کرد: میزان صادرات فولاد از ابتدای سال کاهش یافته و بهتر است مازاد شمش تولیدی کشور صادر شود. تولیدکنندگان القایی هم باید شمش خود را در بورس کالا عرضه کرده و در قبال آن آهن اسفنجی دریافت کنند.

اما مهمترین صحبت امروز سرپرست معاونت معدنی وزارت صمت در جلسه امروز، این بود که وی تاکید کرد «تعرفه واردات ورق کمتر از ۵ میلی‌متر حذف می‌شود.» سعدمحمدی درباره بازار ورق و توزیع این محصول در بورس کالا گفت: باید ساز و کاری در نظر گرفته شود تا امکان خرید ورق از سوی واحدهای کوچک در بورس کالا فراهم شود؛ مشروط بر اینکه رفتار واحدها در حوزه خرید و فروش رصد شود.

همچنین معاون امور صنایع وزارت صمت نیز در این جلسه صحبت‌های مهمی درباره بازار ورق‌های فولادی داشت و عنوان کرد: اراده‌ای برای شفافیت در زنجیره ورق نیست و حتما باید توزیع ورق کاملا شفاف باشد. باید این سؤال مطرح شود که چرا بورس کالا مانع تولید است؛ در حالی که این کار خلاف فرمایشات مقام معظم رهبری است.

نمایندگان انجمن نوردکاران فولاد در واکنش به صحبت‌های سعدمحمدی مبنی بر لزوم یک‌صدا شدن تشکل‌های فولادی گفتند: امکان یک‌صدایی انجمن‌ها نیست، چراکه تعارض منافع وجود دارد. ۲۰ درصد تولید شمش و ۲۰ درصد تولید مقاطع از ابتدای سال صادر شده است و با توجه به ارزش افزوده بیشتر و اشتغالزایی، صادرات باید به سمت پایین زنجیره هدایت شود.

لازم به ذکر است که علی جدی، نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، هم در مصاحبه چند روز پیش خود و هم در گفت‌وگویی تفصیلی که امروز با فولادبان داشت و به‌زودی منتشر خواهد شد، تاکید کرده است که در طرح فولادی مجلس برنامه‌ای در نظر گرفته شده تا کمیته‌ای متشکل از فعالان حلقه‌های مختلف زنجیره، وزارت صمت، مجلس، قوه قضاییه و بورس کالا در حوزه فولاد ایجاد شود تا بحث‌های تخصصی حوزه فولاد در این کمیته انجام شود و «قیمت پایه محصولات فولادی نیز توسط این کمیته تعیین و به بورس پیشنهاد شود.»

گفتنی است؛ شنیده‌های فولادبان حاکی از آن است که ظاهرا مسئولان وزارت صمت به دنبال آن هستند که محتوای جلسات تخصصی این‌چنینی که با اعضای انجمن‌های فولادی برگزار می‌کنند، چندان رسانه‌ای نشود.

 

منبع انجمن نوردکاران فولاد ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.