نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

در معاملات دومین هفته اسفندماه صورت گرفت/زیان 2.3 درصدی شاخص بورس؛ سود 30.2 درصدی «اپال»

0 154

 به گزارش سایت خبری-تحلیلی معدن 24، روند مثبت حاکم بر بازار سهام تنها عمری یک روزه داشت و به این ترتیب شاحص کل بورس تهران با کاهش 8300واحدی، زیان 2.3درصدی را در کارنامه هفتگی خود ثبت کرد. در چنین شرایطی بیشتر نمادهای معامله شده در دو گروه معدنی و فلزی، عملکرد بهتری از شاخص کل بورس را بر جای گذاشتند؛ هر چند برخی از این نماد با زیان در کارنامه هفتگی مواجه شدند، اما میزان زیان مزبور از عملکرد منفی شاخص کل بورس کمتر بود. این در حالی است که سود 10درصدی در کارنامه فولاد آلیاژی ایران و بیش از 30درصدی نیز در کارنامه «اپال» ثبت شد.

بررسی دقیق معاملات امروز نشان می دهد که روند نزولی حاکم بر بازار سهام از همان دقایق ابتدایی شروع معاملات در بازار ایجاد شد. امری که در نهایت کاهش قیمت در بیشتر نمادها را به همراه داشت. در نهایت نیز 1200واحد تاثیر منفی از ناحیه ملی مس ایران، 418واحد از سمت نماد فولاد مبارکه و حدود 300واحد نیز از سوی توسعه معادن و فلزات شکل گرفت. این در حالی است که نمادهای «فولاژ»، «کگل» و «اپال» در فهرست نمادهای مثبت امروز جای گرفتند. امروز سرانجام صف خرید «اپال» عرضه شد و معاملات آن به بیش از 800میلیارد تومان رسید. رشد قیمت 3.5درصدی هر سهم مزبور و تاثیر مثبت 270واحدی آن بر شاخص کل بورس، از دیگر موارد مهم امروز بود. در مجموع اپال بعد از 5روز کاری بعد از عرضه اولیه سهام، سود بیش از 30درصدی را نصیب سهامداران کرد.

البته در هفته ای که گذشت برخی نمادها نیز با زیان همراه شدند. در این میان بازدهی هفتگی «فولاد» به کمتر از یک درصد رسید. اما در مقابل «فملی»، نوسان منفی در حدود 7درصد را به نمایش گذاشت. نماد «ومعادن» نیز 4.6درصد زیان را در این هفته ثبت کرد.

رصد اخبار مهم

در میان اخبار مهم امروز،  سرپرست معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت با اشاره به برنامه ریزی برای تولیدکنندگان بالادست و پایین‌دست زنجیره فولاد از طرح واگذاری پهنه‌های معدنی بلوکه شده از طریق مزایده خبر داد. اردشیر سعد محمدی در نشستی خبری درباره اختلافات بین تولیدکنندگان بالادست و پایین‌دست زنجیره فولاد اظهار داشت: برخی اتفاقات به وزارت صنعت ارتباطی ندارد اما همه تیرها به وزارتخانه به عنوان یک پیشانی اصابت می‌کند. ارزیابی بازار نشان می‌دهد تولید شمش توسط شرکت‌های بزرگ همچون فولاد خوزستان، فولاد خراسان و دارندگان کوره‌های القایی به عنوان تولیدکنندگان کوچک انجام می‌شود. گاهی مد نظر بازار، کیفیت تولیدات شرکت‌های بزرگ است به همین دلیل کیفیت کوره‌های القایی برای معامله در بازار دچار تنش می‌شود.

وی افزود: طی 1.5 ماه گذشته نرخ تعیین‌کننده قیمت فولاد، مس، سرب، روی و … باید ضربدر قیمت ارز سامانه نیما می شد. نحوه محاسبه نرخ ارز در سامانه نیما نیز بر اساس میانگین نرخ در یک ماه گذشته است به گونه‌ای که حتی در برهه‌ای از زمان، نرخ ارز در بازار ارزان‌تر از نیما بود بنابراین نوردکارانی که محصولات را از بورس می‌خریدند باید قیمتی بر اساس نرخ جهانی ضربدر از نرخ نیما بپردازند که این مسئله موجب شده نوردکار در بازار دچار مشکل شود.

همچنین  در گزارشی اعلام شد که ارزش فروش 74 شرکت معدن و صنایع معدنی بورس طی یازده ماه امسال از 276هزار میلیارد تومان عبور کرد. این رقم 93درصد بیش از مدت مشابه سال قبل بوده است. در میان این شرکت ها، فولاد مبارکه با فروش 66.2 هزار میلیارد تومان رتبه نخست را در اختیار گرفت و پس از آن ملی مس با فروش 34.6 هزار میلیارد تومان در رتبه دوم ایستاد. شرکت فولاد خوزستان با 26.8هزار میلیارد تومان در جایگاه سوم قرار گرفت و شرکت های گل گهر با 25.4هزار میلیارد تومان و چادرملو با 22.3هزار میلیارد تومان رتبه چهارم و پنجم پرفروش ترین های معدن و صنایع معدنی را در اختیار گرفتند.

در میان اخبار شرکتی نیز شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور (کنور) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: طبق صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت توسعه معادن زرین صبا (سهامی خاص)، هیات مدیره دستور انحلال شرکت را مصوب کرد؛ به این ترتیب مشارکت شرکت صبانور با ۴۰درصد مالکیت در شرکت توسعه معادن زرین صبا و با موضوع اکتشاف محدوده سرب و روی در منطقه راور و کوهبنان کرمان و احداث کارخانه فرآوری مربوط به آن خاتمه یافت. ادامه عملیات اکتشافی و احداث کارخانه (در صورت وجود و یا تملک محدوده امیدبخش) در حال حاضر در خود شرکت صبانور در حال انجام و پیشبرد است.

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.