نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

تداوم رشد نمادهای کامودیتی محور بورس

0 237

به گزارش سایت خبری – تحلیلی معدن 24، بورس تهران در حالی به روزهای پایانی سال نزدیک می شود که روند مثبت حاکم بر بازار، امروز نیز ادامه یافت و به رشد 9هزار واحدی شاخص کل ختم شد. تداوم حمایت حقوقی‌ها ، رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی از یک سو و در سمت دیگر ترس و عقب نشینی سرمایه‌گذاران خرد از نبود آینده ای مشخص در بازار سهام و وجود ابهامات سبب شده تا تقابل دوسویه عوامل مثبت و منفی به افت شاخص در ابتدای ساعات معاملاتی و در ادامه رشد نماگر در میانه بازار ختم شود. به طوریکه در بازار امروز نیز چنین روندی مشاهده شد.

در حالی شاخص کل بورس تهران افزایش 0.73درصدی را تجربه کرد که شاخص گروه فلزات نیز در همین محدوده 0.6درصدی نوسان داشت. اما رشد شاخص گروه معدنی همچنان با حجم بیشتری دنبال شد و در پایان معاملات افزایش 1.7درصدی را در کارنامه این شاخص شاهد بودیم. در میان نمادهای گروه نیز چادرملو با بیش از هزار واحد تاثیر مثبت بر شاخص کل بورس، بیشترین نقش را در رشد این نماگر داشت. توسعه معادن و فلزات نیز دیگر نماد گروه بود که حدود 600واحد تاثیر مثبت بر این نماگر برجای گذاشت. در میان نمادهای فلزی نیز «فملی» با رشد 0.3درصدی روبرو شد و کمتر از 200واحد تاثیر مثبت بر شاخص ایجاد کرد. دیگر نمادهای گروه نیز از جمله «کاوه» ، «فخوز» و «فولاژ» نیز هر کدام رشد قیمتی در محدوده 3درصد را تجربه کردند.

در میان اخبار شرکتی مهم نیز مجوز افزایش سرمایه فولاد مبارکه صادر شد؛ فولاد مبارکه که از ماه های پیش پیگیر افزایش سرمایه 40 درصدی بود بعد از طی مراحل قانونی و ارسال گزارش اظهار نظر حسابرس به سازمان بورس، همزمان با برگزاری مجمع فوق العاده صبح امروز ، مجوز افزایش سرمایه را از نهاد ناظر بازار سرمایه گرفت. به این ترتیب سرمایه اسمی 20.9 هزار میلیارد تومانی «فولاد» از دو محل سود انباشته و سایر اندوخته ها به 29.3 هزار میلیارد تومان خواهد رسید تا این شرکت بار دیگر در رتبه بزرگترین شرکت بورسی از لحاظ سرمایه اسمی قرار گیرد. این افزایش سرمایه ، صرف تامین مخارج بابت مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های فرعی و وابسته، تامین بخشی از منابع مورد نیاز جهت تکمیل طرح های توسعه در دست اجرا ( احداث خط نورد گرم شماره 2 ) خواهد شد.

همچنین مجمع عمومی فوق العاده گل‌گهر برای تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه نیز برگزار خواهد شد؛ این جلسه در ساعت ۱۰ فردا (سه شنبه) در سالن گلزار هتل بین المللی لاله واقع در تهران خیابان دکتر فاطمی برگزار می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.