نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

صعود شاخص بورس از نردبان «فولاد» و «فملی»

0 306

به گزارش سایت خبری – تحلیلی معدن 24، کاهش هیجان فروش، فروکش ترس و نگرانی های سهامداران خرد سبب شده تا بورس این روزها را با روندی مثبت سپری کند. به طوریکه موج مثبت حاکم بر بازار سهام در جریان معاملات امروز نیز ادامه یافت و صعود بیش از 36هزار واحدی شاخص کل را رقم زد. در این صعود دو نماد فولاد مبارکه و ملی مس ایران بیشترین نقش را داشتند.

بررسی معاملات امروز نشان از آن دارد که شاخص کل بورس با افزایش 36هزار و 305واحدی (معادل 2.9درصدی) همراه شد که در این میان بیش از 7200واحد از این رشد تحت تاثیر دو نماد فولاد مبارکه اصفهان و ملی مس ایران شکل گرفت.

نماد معاملاتی فولاد مبارکه اصفهان صبح امروز پس از برگزاری مجامع عمومی عادی بطور فوق العاده و عمومی فوق العاده بازگشایی شد و نوسان مثبت 6درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد. این نماد با تاثیر مثبت حدود 4هزار واحدی بر شاخص کل بورس، نقش مهمی در رشد این نماگر ایفا کرد. همچنین در حالی 77میلیارد تومان از سهام «فولاد» در این بازار دادوستد شد که در پایان صف خریدی بیش از 100میلیارد تومان برای آن باقی ماند. نگاهی به مجمع فوق العاده فولاد مبارکه نشان از آن دارد که مجمع مزبور دیروز با دستور جلسه تصمیم گیری درخصوص افزایش سرمایه 8.4 هزار میلیارد تومانی با حضور 72.4 درصد سهامداران برگزار و با توجه به صدور مجوز توسط سازمان بورس، افزایش سرمایه 40 درصدی از دو محل سود انباشته و اندوخته از طیق صدور سهام جدید به تصویب رسید. براین اساس، «فولاد» به منظور اجرای طرح توسعه نورد 2 و جبران مخارج بابت مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر، سرمایه فعلی را از 20.9 به 29.3 هزار میلیارد تومان رساند. در این میان 8.3 هزار میلیارد تومان از این تامین مالی از محل سود انباشته و 44.6 میلیارد تومان دیگر از محل سایر اندوخته ها اعمال شد.

هر سهم ملی مس ایران نیز امروز نوسان مثبت 5درصدی را تجربه کرد و 3200واحد تاثیر مثبت بر نماگر اصلی بازار برجای گذاشت. در همین راستا «فملی» با معاملات 145میلیارد تومانی خود، بیشترین خرید و فروش را در گروه به خود اختصاص داد. در نهایت نیز شاخص گروه فلزات اساسی با ثبت رشد قابل توجه 4.7درصدی به کار خود پایان داد.

در همین راستا شاخص گروه معدنی نیز با روندی مثبت و افزایش 1.6درصدی همراه شد؛ در این گروه توسعه معادن و فلزات با تاثیر 755واحدی بر شاخص کل بورس، نقش مهمی در رشد این نماگر ایفا کرد. توسعه معادن روی ایران نیز در فهرست نمادهایی قرار گرفت که بیشترین نوسان مثبت روزانه را تجربه کرد. هر سهم «کروی» با 4.5درصد رشد قیمت روبرو شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.