نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

آغاز منفی بورس 1400/کاهش قیمت سهام لیدرهای فلزی – معدنی

0 226

به گزارش سایت خبری – تحلیلی معدن 24، در حالی سال 1400 به طور رسمی شروع شد که بورس تهران نخستین هفته کاری خود را هفته گذشته آغاز کرد و با ثبت زیان بیش از یک درصدی شاخص کل مواجه شد. در همین راستا معاملات اولین روز کاری این هفته بازار سهام نیز همچنان با کاهش قیمت ها و فشار فروش با افت 11 هزار و 648 واحدی شاخص به پایان رسید. در این میان بیشترین تاثیر منفی بر عملکرد نماگر اصلی بازار از جانب لیدرهای معدنی و فولادی ایجاد شد. به طوریکه فولاد مبارکه، ملی مس ایران و چادرملو هر کدام در محدوده حداکثر نوسان منفی به کار خود پایان داده و در مجموع بیش از 3هزار واحدی از ریزش شاخص کل بورس از ناحیه این سه نماد شکل گرفت.

از سوی دیگر علیرغم انتظارات با پایان یافتن تعطیلات نه تنها شاهد افزایش دادوستدها نبودیم بلکه امروز یکی از رکودی‌ترین روزهای معاملاتی بود. بدین‌ترتیب ارزش معاملات خرد بورس با افت محسوسی 1844 میلیارد تومان رقم خورد. در این میان دو نماد «فولاد» و «فملی» هر کدام معاملاتی در حدود 38میلیارد تومان را رقم زدند. در میان نمادهای معدنی نیز بیشترین مبادلات در اختیار دادوستد سهام «اپال» بود. به طوریکه این نماد خرید و فروشی در حدود 55میلیارد تومان را شاهد بود. همچنین در جریان معاملات امروز همچنان حقوقی ها به خرید و حمایت های خود از بازار ادامه دادند و بیشترین خرید را در سهام گروه فلزات اساسی داشتند.

این در حالی است که شرایط در بازارهای جهانی با روندی مثبت دنبال می شود. به طوریکه رشد قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران در سال جدید رقم خورد؛ به گزارش معدن 24، بهای هر تن بیلت صادراتی ایران طی هفته گذشته همزمان با انجام چند محموله ی فروش به چین با رشد همراه بود. طی هفته ی گذشته دو محموله ی ۳۰ هزارتنی بیلت از سوی فولادسازان ایران به مشتریان چینی فروخته شد که نرخ معاملاتی حکایت از رشد۱۰ دلاری در هر تن داشت. فولاد خوزستان به عنوان صادرکننده ی برتر فولادسازان کشور طی هفته ی گذشته دو محموله ی جداگانه ی ۳۰ هزار تنی بیلت و‌اسلب را به فروش رساند که به ترتیب نرخ های ۵۶۰ و ۶۳۵ دلاری برای فروش این دو محصول ثبت شده است.

به همین دلیل به نظر میرسد فولادسازان ایران سال پررونقی را شروع کرده باشند چرا که شاخص قیمت اسلب صادراتی فوب ایران این هفته 8.5 درصد رشد داشته و قیمتها به محدوده رکورد چندساله 650 دلاری در هر تن رسیده است.

در میان اخبار مهم نیز اظهارات محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس در خصوص عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا طی سال جاری قرار داشت؛ محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: یکی از چالش های بازار کالای کشور در سال های گذشته این بوده که تنها روی یکسری از کالاها برای عرضه و معامله در بورس کالا برنامه ریزی و تمرکز شده است، در حالیکه اصل شفافیت و رقابت در بورس کالا حاکم بوده و باید عمده محصولات مهم و کالاهای اولیه از جمله زنجیره تولید فولاد راهی بورس کالا شود تا همه این بخش ها از ظرفیت بورس برای رشد تولید و فروش استفاده کنند.

علیزاده در گفت و گو با «کالاخبر» به موضوع مخالفت های صورت گرفته طی سال ۹۹ با رویکرد قیمت گذاری دستوری در حوزه فولاد اشاره کرد و گفت: سال گذشته اوج التهاب و چالش در حوزه تنظیم بازار فولاد به موضوع قیمت گذاری اختصاص داشت که این رویکرد معاملات بازار سهام و سهام شرکت های فولادی را نیز تحت تاثیر قرار دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.