نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

سهم ۲۰ درصدی شرکت سرمایه گذاری غدیر در تولید مس طی ۵ سال آینده

0 94

شرکت سرمایه گذاری غدیر رسما وارد سرمایه گذاری در مس شد.
ایران رتبه هفتم ذخایر مس در دنیا را به خود اختصاص داده است؛ معادن بزرگ و کوچکی در کشور وجود دارند که به نوبه خود در مسیر رشد و توسعه این صنعت گام برمی دارند. برخی معادن کوچک مس طی سال های گذشته رها شده و پس از احیا، دوباره وارد مدار فعالیت و تولید شده اند. شرکت زاگرس مس سازان جزو شرکت هایی است که با احیای معادن مس در کشور برای تولید قابل توجهی در زمینه تولید کاتد مس در کشور گام برداشته است.
به گزارش سایت خبری معدن ۲۴:فرزین برنا، مدیر معدن شرکت زاگرس مس سازان در معرفی این شرکت عنوان کرد: شرکت زاگرس مس سازان که توسط شرکت سرمایه گذاری غدیر خریداری و کار خود را آغاز کرده، در حال راه اندازی طرح های توسعه ای است. اکنون در شرکت زاگرس مس سازان سالانه حدود هزار تن کاتد مس تولید می شود. کارخانه در استان مرکزی و ۱۵ کیلومتری شهر ساوه قرار گرفته و در مجموع سه معدن در اطراف کارخانه مستقر هستند که محصول آن ها پس از استخراج، در کارخانه تبدیل به کاتد مس می شوند.
وی با توضیح بیشتر درباره معادن مجموعه زاگرس مس سازان عنوان کرد: در حال حاضر سه معدن شرقی، شمالی و مرکزی مجموعا با تیپ رگه ای مشغول فعالیت هستند و عیار میانگین این معادن حدود نیم درصد برآورد می شود.
برنا در ادامه خاطرنشان کرد: هم اکنون در حال انجام اکتشافات توسعه ای هستیم و ۸ دستگاه حفاری در مناطق مختلف معادن مشغول به کار هستند تا بتوانیم ذخیره خود را افزایش دهیم. برآورد ما با این اکتشافات افزایش ذخیره ای حدود دو تا سه میلیون تن است. شرکت زاگرس مس سازان آمادگی خرید معادن مس اکسیدی در منطقه را دارد، چراکه در سال ۱۴۰۰ مقرر شده افزایش ظرفیت تولید به میزان ۲۵۰۰ تن کاتد را داشته باشیم. در حال حاضر ظرفیت مجموعه به اندازه هزار تن است که قصد داریم آن را در سال ۱۴۰۰ به ۲۵۰۰ تن و سال های بعد به ۵ هزار تن برسانیم.
مدیر معدن شرکت زاگرس مس سازان عنوان کرد: ورود شرکت سرمایه گذاری غدیر به بازار مس با مجموعه زاگرس مس سازان است و برنامه ریزی بلندمدت پنج ساله داریم که شرکت سرمایه گذاری غدیر ۲۰ درصد تولید مس کشور را در اختیار داشته باشد. از آنجا که سرمایه گذاری غدیر به صورت قوی در زمینه فولاد وارد شده، قصد دارد در صنایع مس نیز به همین صورت وارد شود و این چشم اندازی است که غدیر در صنعت مس نیز دنبال می کند. مجموعه زاگرس مس سازان در حال حاضر به نوعی هاب منطقه و بزرگ ترین تولیدکننده کاتد در استان مرکزی به شمار می رود و با طرح های توسعه ای در این مجموعه، این منطقه با جهش بسیار خوبی روبه رو می شود.
برنا عنوان کرد: این معادن از قبل وجود داشته ، اما ذخایر آن ناچیز بود و حتی برخی معادن با این فرض که ذخیره ای ندارد، رها شده بودند ولی هم اکنون این معادن احیا شده اند به طوریکه معدن شرقی احیا شده، معدن مرکزی در حال احیا و معدن شمالی در حال اکتشاف برای احیا است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.