نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

در هفته گذشته ثبت شد

رشد شاخص فلزی، افت معدنی ها

0 165

به گزارش سایت خبری تحلیلی معدن 24، بورس تهران در حالی دو روز پایانی هفته گذشته را با روندی مثبت سپری کرد که در نهایت بازدهی هفتگی مثبت، هر چند اندک و کمتر از یک دهم درصدی در کارنامه این بازار ثبت شد. این در حالی است که دو گروه فلزات اساسی و معدنی فعال در بورس تهران روندی متفاوت در پیش گرفتند. به طوریکه رشد 5.5 درصدی شاخص گروه فلزی و کاهش 1.9 درصدی شاخص گروه معدنی را در این هفته شاهد بودیم.

بررسی جزییات این معاملات نشان از آن دارد که در هفته منتهی به 8 اردیبهشت ماه دو لیدر اصلی گروه فلزی یعنی فولاد مبارکه و ملی مس ایران عملکرد قابل توجهی داشتند. به طوریکه «فملی» توانست بیش از 10 درصد سود نصیب سهامداران کند و در مجموع هفته 475 میلیون سهم این شرکت به ارزش 555 میلیارد تومان دادوستد شد و بدین ترتیب به عنوان برترین نماد گروه شناخته شد. «فولاد» نیز در حالی رشد قیمت 5.5 درصدی را کسب کرد که 423 میلیارد تومان سهم این شرکت نیز در مجموع هفته خرید و فروش شد.

فولاد خوزستان نیز با کسب بازدهی 4.4 درصدی از دیگر نمادهای صدرنشین در این گروه شناخته شد. این در حالی است که کالسیمین ضعیف ترین عملکرد را در میان دیگر نمادهای همگروه خود به نمایش گذاشت و با نوسان منفی بیش از 7درصدی مواجه شد.

همانطور که عنوان شد گروه معدنی در هفته گذشته چندان قوی ظاهر نشد و شاخص گروه با 1.9 درصد نوسان منفی همراه شد. در این میان دوقلوهای سنگ آهنی یعنی چادرملو و گل گهر هر کدام بازدهی منفی در حدود 3.3 درصد را در کارنامه هفتگی خود ثبت کردند. توسعه معادن روی ایران نیز با کسب زیان6  درصدی به عنوان ضعیف ترین نماد شناخته شد. در مقابل توسعه معدنی و صنعتی صبانور توانست سودی بالغ بر 6.5 درصد را نصیب سهامداران کند و برترین نماد گروه قرار گیرد. سرمایه گذاری صدر تامین نیز از دیگر نمادهای مثبت این گروه بود که بازدهی 5 درصدی در هفته گذشته را کسب کرد. همچنین «تاصیکو» معاملات چرحجمی را در هفته گذشته تجربه کرد. به طوریکه با خرید و فروش بیش از 77 میلیون سهم به ارزش 70 میلیارد تومان، توانست عنوان پرمعامله ترین نماد معدنی را در هفته گذشته به خود اختصاص دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.