رشد فلزی؛ افت معدنی/خروج سهامداران خرد از نمادهای فلزی شدت گرفت

0 1,720

به گزارش سایت خبری – تحلیلی معدن ۲۴، کاهش حدود ۲ درصدی شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته در حالی رخ داد که دو گروه معدنی و فلزی، مسیری متفاوت را در پیش گرفتند. در حالی گروه فلزات اساسی با ثبت ۰.۴ درصد افزایش شاخص در فهرست معدود صنایع مثبت هفته گذشته جای گرفت که شاخص گروه معدنی با ۲.۶ درصد افت مواجه شد. در این میان گروه فلزات اساسی با معاملات پرحجم خود، بیشترین ارزش معاملات را در میان دیگر صنایع بورسی به خود اختصاص دادند. اما نکته قابل توجه، خروج سهامداران خرد از سهام گروه فلزی بود؛ افزایش فروش سهام زیرمجموعه گروه فلزات اساسی از سوی سهامداران حقیقی سبب شد تا بیشترین خروج نقدینگی در میان صنایع طی هفته گذشته به این گروه تعلق گیرد. به طوریکه در نهایت حقیقی ها خالص فروشی در حدود ۷۰۰ میلیارد تومان را در گروه فلزات اساسی رقم زدند.

بررسی ها نشان از آن دارد که در حالی‌ از ابتدای هفته نماگر سهام روند صعودی خود در هفته‌های پیشین را ادامه می‌داد، که از اواسط هفته با فشار عرضه سهام به‌عقب نشست و در نهایت افت حدود ۲ درصدی در کارنامه این بازار به‌ثبت رسید. همچنان نوسانات نرخ ارز و تورم می تواند از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر بازار سهام و به ویژه سهام کامودیتی محور باشد. در این راستا کارشناسان بازار سرمایه معقتدند که به احتمال زیاد در هفته جاری نیز بازار سهام تحت‌تاثیر افزایش احتمال رشد نرخ ارز و تورم، در مسیری صعودی همراه شود. به‌ویژه اینکه تاکید دارند به‌رغم انتشار اخبار در مورد احتمال اصلاح نرخ ارز از سوی برخی مقامات در دولت جدید، نرخ دلار تغییر چندانی را تجربه نکرد. امری‌که نشان می‌دهد احتمال تخفیف نرخ ارز و تورم حداقل در کوتاه‌مدت دور از انتظار است. این امر می تواند مسیر حرکت بورس تهران را در مدار افزایشی تداوم بخشد.

بررسی جزئیات معاملات هفته منتهی به ۱۰ شهریورماه نشان می دهد که نوسانات شدید در گروه فلزات اساسی به ثبت رشد ۰.۴ درصدی شاخص این گروه انجامید. در حالی دو لیدر اصلی گروه یعنی فولاد مبارکه و ملی مس ایران با کاهش قیمت مواجه شدند که هر سهم فولاد هرمزگان جنوب بیش از ۸درصد افزایش نرخ را تجربه کرد. به این ترتیب «فولاد» و «فملی» هر کدام به ترتیب ۳.۷ درصد و ۳.۴ درصدی کاهش قیمت را ثبت کردند. اما در این میان فولاد مبارکه با دادوستد بیش از یک میلیارد سهم در طول هفته، عملکردی درخشان از خود برجای گذاشت. معاملات این نماد در هفته مزبور به یک هزار و ۲۴۸ میلیارد تومان رسید. ملی مس ایران نیز با دادوستد بیش از یک هزار و ۱۵۰ میلیارد تومانی در فهرست دیگر نمادهای پرمعامله این گروه جای گرفت.  همانطور که عنوان شد شاخص گروه معدنی هفته منتهی به دهم شهریورماه را با کاهش ۲.۶ درصدی سپری کرد؛ در حالی دو لیدر اصلی گروه یعنی دوقلوهای سنگ آهنی رفتاری متفاوت در پیش گرفتند که توسعه معادن روی ایران بیشترین رشد را در میان دیگر نمادهای همگروه خود تجربه کرد. به طوریکه هر سهم «کروی» با رشد ۱۲درصدی قیمت همراه شد. در این هفته چادرملو ۱.۶ درصد سود و گل گهر نیز زیان ۵.۵ درصدی برای سهامداران خود داشتند. در حالی فرآوری معدنی اپال کانی پارس نیز از نمادهای پربازده در هفته های گذشته بود که این روند را با تغییر مسیر به زیان ۸درصدی در هفته منتهی به ۱۰ شهریورماه رساند.

از سوی دیگر بیشترین معاملات هفتگی به نماد باما اختصاص یافت. به طوریکه این نماد در مجموع هفته با دادوستد ۴۴۷ میلیون سهم به ارزش ۶۰۹میلیارد تومان، بیشترین خرید و فروش را در میان دیگر نمادهای همگروه خود تجربه کرد. در نهایت هر سهم «کاما» نیز با حدود ۲درصد رشد قیمت همراه شد.

 

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.