معافیت گمرکی ماشین‌آلات مستعمل بیش از دو برابر شد

0 1,872

تعداد ماشین‌آلات مستعمل و غیر مستعمل مشمول معافیت گمرکی در سه ماهه امسال، به ترتیب نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷۳.۲ درصد و ۸ درصد افزایش داشته است.

بر اساس ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی و تفاهم‌نامه بین گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، واحدهای تولیدی مجاز می‌توانند در صورت تایید عدم ساخت داخل، از معافیت حقوق ورودی ماشین‌آلات استفاده کرده و در حداقل زمان ممکن ماشین‌آلات و تجهیزات خطوط تولید خود را از گمرک ترخیص کنند. البته بر اساس تعهدی که متقاضی ارائه می‌کند، باید ماشین‌آلات و مواد اولیه وارداتی را در محل واحد صنعتی موضوع پروانه نصب کند.

این در حالی است که انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) سال گذشته گفته بود بسیاری از شرکت‌ها بر اساس یکی از بندهای قانون امور گمرکی و بدون پرداخت حقوق ورودی و مالیات بر ارزش‌افزوده، ماشین‌آلاتی که در داخل ساخته می‌شود را هم به کشور وارد کرده‌اند.

در این میان، جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که این روند همچنان ادامه دارد و در سه ماهه امسال ۷۲۶ فقره مجوز برای ماشین‌آلات غیر مستعمل و ۱۹۴ ماشین‌آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی به ارزش نزدیک به ۴۴۳ و ۴۶ میلیون دلار صادر شده که به ترتیب نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ تعداد ۸ درصد و ۱۷۳.۲ درصد افزایش داشته است. یعنی در مدت مشابه پارسال به ترتیب ۶۷۲ فقره مجوز برای ماشین‌آلات غیر مستعمل و ۷۱ ماشین‌آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی صادر شده است.

ارزش مجوزهای معافیت گمرکی ماشین‌آلات غیر مستعمل و ماشین‌آلات مستعمل در این مدت نیز به ترتیب ۱۸.۴ و ۵۲.۳ درصد نسبت به سه ماهه اول پارسال افزایش یافته است.

همچنین در این مدت، ۲۳۳ فقره مجوز مواد اولیه مشمول معافیت گمرکی به ارزش ۲۲ میلیون و ۴۴۰ هزار دلار صادر شده که به لحاظ تعداد نسبت به صدور ۱۷۴ فقره در مدت مشابه سال گذشته ۳۳.۹ درصد کاهش داشته است. ارزش این مجوزها نسبت به سه ماهه سال قبل ۷.۹ درصد کاهش یافته است.

بر اساس گزارشی از ایسنا، طبق اعلام سازمان صمت استان تهران، این سازمان از واحدهای تولیدی دارای مجوز صنعتی که از معافیت گمرکی ماشین‌آلات استفاده کرده‌اند، بازرسی می‌کند و در صورت عدم استقرار ماشین‌آلاتی که از معافیت گمرکی استفاده کرده‌اند، در محل مجاز موضوع پروانه صنعتی، عملکرد واحد صنعتی، به عنوان قاچاق لحاظ می‌شود.

منبع فلزات آنلاین
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.