کارنامه شهریورماه دو گروه معدنی و فلزی بررسی شد/یخبندان بورس در آخرین ماه گرم سال

0 9,104

به گزارش سایت خبری – تحلیلی معدن ۲۴، بورس تهران در حالی یکی از ضعیف ترین عملکردهای خود را در هفته گذشته به نمایش گذاشت که با ثبت افتی در حدود ۷درصدی روبرو شد و به این ترتیب زیان ۸.۵ درصدی در کارنامه شهریورماه شاخص کل بورس به ثبت رسید. همگام با چنین فضای نوسانی، دو گروه بزرگ بازار یعنی فولادی و معدنی نیز به ترتیب با ثبت زیان ۶.۴ درصدی و ۱۱.۲ درصدی در کارنامه هفتگی، کم ­رمق ظاهر شدند. این امر سبب شد تا یخبندان بورس در آخرین ماه گرم سال به افت ۸.۸ درصدی شاخص گروه فلزی و سقوط ۱۳.۸ درصدی شاخص گروه معدنی ختم شود.

بررسی ها نشان از آن دارد که برآورده نشدن انتظارات فعالان بازار سرمایه از شرایط سیاسی و اقتصادی از یک سو و از سوی دیگر بیم از افت نرخ دلار، نوسان کاهشی در بازارهای جهانی به‌ویژه در حوزه محصولات معدنی و فلزی سبب شد تا بورس بازان بیشتر به فروش سهام خود اقدام کنند. به طور کلی مجموعه‌ای از عوامل سبب شده تا دو گروه بزرگ بازار سهام به ‌لحاظ ارزش بازار یعنی فولادی ها و سنگ‌آهنی ها با تغییراتی از منظر بنیادی مواجه شوند. در این راستا تاثیر رشد نامتعارف قیمت گاز را نباید نادیده گرفت. ضمن اینکه در بازارهای کالایی جهان نیز شاهد افت ۵۰‌درصدی قیمت سنگ‌آهن بودیم. امری که به دلیل مشکلات تقاضای چین در حوزه مسکن شکل گرفته و سبب شده تا گمانه زنی های زیادی از احتمال اصلاح قیمت فولاد رخ دهد. در کنار تمامی این عوامل، تاثیر عدم رشد قیمت ها در بورس کالا را نیز نباید نادیده گرفت. به عبارت دقیق تر کاهش ارزش سنگ‌آهن، جذابیت صادرات این محصول را کاهش داده و در نتیجه سبب شده تا رقابت برای خرید این محصول در نرخ‌های بالاتر در بورس‌کالا را کاسته شود.

همانطور که عنوان شد آخرین هفته تابستان با کاهش ۶.۴ درصدی شاخص گروه فلزات اساسی همراه بود. در این میان لیدرهای گروه ، افت به مراتب سنگین تری را به خود اختصاص دادند. به طوریکه فولاد مبارکه با ۱۰درصد کاهش قیمت همراه شد. هر سهم ملی مس ایران نیز ۸درصد نوسان منفی را تجربه کرد. فولاد کاوه جنوب کیش نیز با ثبت ۱۲درصد افت، بیشترین زیان را نصیب سهامداران کرد. دو نماد فولاد خوزستان و مس شهید باهنر نیز هر کدام با ثبت حدود ۱۱درصد افت قیمتی، از دیگر نمادهای ضعیف این گروه در هفته گذشته شناخته شدند. این در حالی است که توسعه معادن وصنایع معدنی خاورمیانه به عنوان تنها نماد مثبت این گروه معرفی شد. به طوریکه هر سهم «میدکو» با رشد قیمت ۱.۵ درصدی همراه شد.

در حالی هفته گذشته را با ثبت بازدهی قابل توجه ۵.۷ درصدی سپری کرد و به این ترتیب رکوردی جدید در عملکرد هفتگی سال ۱۴۰۰ ثبت کرد که در این میان به دنبال جو مثبت ایجاد شده در بازار سهام، تقریبا تمامی نمادهای معامله شده با عملکردی مثبت به کار خود پایان دادند. در این میان صعود بزرگان بورسی به مراتب با شدت بیشتری دنبال شد. به طوریکه رشد حدود ۷ درصدی شاخص گروه معدنی را در این هفته شاهد بودیم. در همین راستا شاخص گروه فلزات اساسی نیز با ۴.۸ درصد رشد این هفته را سپری کرد. در این میان نکته قابل توجه سوددهی درخشان برخی نمادهای گروه فلزی و معدنی بود. به طوریکه در کنار رشد ۶.۷ درصدی سهام فولاد مبارکه، مس شهید باهنر بازدهی توانست بازدهی بیش از ۱۱درصدی را به نمایش گذارد. در میان نمادهای معدنی نیز توسعه معادن روی ایران رشد قیمت ۱۳.۳ درصدی را در این هفته کسب کرد. البته گل گهر به عنوان یکی از لیدرهای اصلی گروه نیز با حدود ۱۰ درصد بازدهی مثبت همراه شد. این نماد در عملکرد شهریورماه نیز خوش درخشید و هر سهم آن صعود ۱۲درصدی را تجربه کرد. این آمار در کنار افت قیمت بیش از ۱۸درصدی هر سهم «فولاد»، حدود ۱۶درصدی هر سهم «فملی» و ۱۸درصدی هر سهم «کاوه» در شهریورماه رقم خورد. در نهایت شاخص گروه فلزی پرونده ماه گذشته را با ۸.۸ درصد کاهش شاخص منتشر شد.

عملکرد نمادهای معدنی چه در هفته گذشته و چه در ماه گذشته به مراتب نامطلوب تر بود. همانطور که عنوان شد افت قیمت شدید در قیمت سنگ آهن بازارهای کالای جهانی و در نتیجه کاهش ارزش این ماده گران بها از اصلی ترین دلایل افت نمادهای مزبور در بورس تهران بود. به طوریکه شاخص گروه معدنی با بیش از ۱۱ درصد افت شاخص در معیار هفتگی و سقوط ۱۳.۸ درصدی شاخص در معیار ماهانه مواجه شد. در این میان دوقلوهای سنگ آهنی با بیش از ۱۰ درصد کاهش قیمت، هفته گذشته را سپری کردند. به طوریکه هر سهم چادرملو ۱۲.۶ درصد افت قیمت و هر سهم گل گهر نیز ۱۰ درصد کاهش قیمت را تجربه کرد. این در حالی است که بازدهی هر سهم «کچاد» و «کگل» در شهریور ماه به ترتیب معادل ۱۲درصد و ۱۳درصد بود.  توسعه معدنی و صنعتی صبانور و باما نیز دو نمادی بودند که هفته گذشته با ۱۳درصد کاهش قیمت مواجه شده و به عنوان ضعیف ترین نمادها شناخته شدند. این در حالی است که «کنور» به رغم ثبت زیان مزبور، حدود ۸درصد رشد قیمتی در شهریورماه را ثبت کرد. در این میان بیشترین زیان ماهانه به نماد توسعه معادن و فلزات اختصاص یافت. به طوریکه هر سهم «ومعادن» ۲۲ درصد سقوط قیمتی را تجربه کرد.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.