نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

برنامه کربن زدایی چین با استفاده از گندله بیشتر و کک کمتر صورت می گیرد

0 132

معدن24: رئیس موسسه برنامه ریزی و تحقیقات صنایع متالورژی چین می گوید که صنعت فولاد چین در سال 2022 با تغییر مواد اولیه و تکنولوژی کربن زدایی به سمت تدریجی حذف کربن خواهد رفت.
او می گوید که در کوتاه مدت فولادسازان می توانند میزان انتشار کربن دی اکسید خود را با تغییر مواد اولیه مورد استفاده در کوره بلند، از جمله افزایش میزان مصرف گندله و کاهش میزان کک کم کنند.
رییس این موسسه همچنین اظهار داشته که انتشار گرد و غبار حاصل از گندله سازی حدود 14.29 درصد از کل تولید شده در فرآیندهای فولادسازی است ، در حالی که انتشار دی اکسید گوگرد 33.33 درصد و انتشار اکسید نیتروژن تنها 20 درصد از کل تولید شده در این فرآیند است. وی افزود که مصرف انرژی برای گندله سازی نیز تنها 33 تا 50 درصد از انرژی مصرف شده در زمان پخت می باشد.
ژینگ چوانگ لی گفته است که در میان مدت، واحدهای فولادسازی به روش فولادسازی از طریق کوره قوس الکتریکی برای انتشار هرچه کمتر کربن روی بیاورند. لی همچنین اضافه کرده که انتشار کربن در این روش در حال حاضر 0.4 تن به ازای هر تن فولاد خام تولید شده است که اگر از برق بدون کربن استفاده شود این عدد می تواند به 0.1 کاهش یابد.
این موسسه انتظار دارد که میزان تولید قراضه چین تا سال 2030 به 400 میلیون تن برسد که با مقایسه با سال 2020 رشد 50 درصدی خواهد داشت و به استفاده از روش قوس الکتریکی کمک خواهد کرد. در بلند مدت هم کارخانجات باید به تکنولوژی متالوژی کم کربن از جمله ذوب بر پایه هیدروژن روی آورند.
گفتنی ست چین در حال حاضر تعدادی از پروژه های آهن سازی کم کربن را راه اندازی کرده است. به عنوان مثال واحد هی استیل در حال راه اندازی اولین واحد آهن اسفنجی با استفاده از گاز غنی شده هیدروژن است که ظرفیت تولید سالانه 600 هزار تنی را خواهد داشت و تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.