از ابتدای امسال تا پایان آذرماه ثبت شد؛

تولید بیش از ۲۱۶ هزار تن کاتد مس در کشور  

0 353

 

شرکت‌ها و کارخانجات بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی کشور فعال در عرصه مس، از ابتدای امسال تا پایان آذرماه ۲۱۶ هزار و ۳۴۳ تن مس کاتد تولید کردند که در هم‌سنجی با پارسال رشد ۵ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش روز جمعه سایت تحلیلی- خبری معدن۲۴، برپایه آمارهای شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی کشور، ۲۴ هزار و ۵۶۰ تن از مجموع کاتد مس تولیدی مربوط به عملکرد آذر ماه کارخانه‌های پالایشگاه و لیچینگ مجتمع مس سرچشمه و میدوک است که در مقایسه با آذر ۹۹ رشد ۶ درصدی ثبت کرد.

کاتد مس به عنوان مواد خام اولیه برای تولید محصولاتی با مس که خلوص بالا دارند و برای آلیاژ مس، کاربرد دارد.  از کاتد مسی برای ساخت آلیاژهایی مانند برنج، برنز و فولاد آلیاژی استفاده می‌شود و علاوه بر اینکه در صنایع سیم، کابل و ترانسفورماتور کاربرد وسیعی دارد،  در حمل و نقل، وسایل برقی و ماشین‌آلات، تجهیزات دفاعی و ساخت و ساز به مصرف می‌رسد.

** تولید بیش از ۲۶۷ هزار تن آند مس

آمارهای مورد بررسی در ۹ ماهه امسال حاکی از تولید ۲۶۷ هزار و ۱۶ تن مس آند در کارخانجات ذوب سرچشمه و خاتون‌آباد است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال یک درصد افزایش داشته است.

مس آند تولیدی این واحدها در آذرماه  به رقم ۲۹ هزار و ۴۷۰ تن رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال ۹۹ افزایش ۶ درصدی نشان می‌دهد.

** تولید ۹۱۶ هزار تن کنسانتره مس

بررسی عملکرد واحدها تغلیظ مس میدوک، سونگون، مس سرچشمه، چهل کوره، مزرعه و واحد ۵۰۰ تنی در ۹ ماهه امسال همچنین حاکی از تولید ۹۱۶ هزار و ۹۹۵ تن کنسانتره مس است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ یک درصد افزایش داشته است.

همچنین آذرماه امسال جمع میزان کنسانتره مس تولیدی واحدهای یاد شده رقم ۱۰۳ هزار و ۵۱۷ تن را نشان می‌دهد که در مقایسه با ماه مشابه پارسال با رشد ۲ درصدی همراه بوده است.

پیشتر مدیرعامل شرکت صنایع ملی مس ایران با اعلام سرمایه‌گذاری چهار میلیارد دلاری در حوزه توسعه صنعت مس کشور، گفت: جریان توسعه در صنعت مس ایران متناسب با تغییر و تحولات در حوزه انرژی و افزایش سهم فلز استراتژیک مس در انرژی و صنایع پاک دنیا است.

مجموع معادن مس در کشور ۲۲۵ معدن است که ۱۴۸ فقره آن فعال بوده و ۱۰۰ میلیون تن ظرفیت استخراج در سال دارد.

با کشف ذخیره بیش از ۱.۵ میلیارد تنی مس در دو سال گذشته، ایران اکنون رتبه هفتم از نظر ذخایر مس را در سطح جهان داراست و در تلاش است تا در سال ۱۴۰۰ این رتبه را یک پله بالاتر ارتقا دهد.

پایان خبر///

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.